Polska a Niemcy – różnice w przepisach drogowych

Przepisy drogowe innych krajów nie zawsze są spójne z zasadami poprawnego poruszania się po drogach publicznych w Polsce. Czytając ten artykuł przekonasz się, jakie niezgodności występują pomiędzy polskimi a niemieckimi przepisami.

Prowadzenie samochodu a alkohol

Przyglądając się przepisom drogowym w Niemczech można dojść do wniosku, że kraj ten jest mniej rygorystyczny niż Polska w kwestii prowadzenia samochodów po spożyciu alkoholu. W naszym kraju dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 promila, zaś w Niemczech – 0,5 promila! Trzeba jednak spełnić dwa warunku, aby obowiązywał nas ten przepis:

  1. mieć skończone 21 lat,
  2. posiadać prawo jazdy przynajmniej 2 lata.
 

Kilka słów o światłach mijania

Podróżując po drogach niemieckich musimy wyzbyć się polskich nawyków dotyczących świateł mijania. U naszych zachodnich kolegów używamy ich tylko w dwóch przypadkach:

  1. w nocy,
  2. jadąc przez tunel.

Przepisy mówią też, iż mamy ich używać, gdy wymuszają to na nas sytuacje drogowe.

Sfery ekologiczne

Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić, aby komfortowo podróżować po niemieckich drogach jest posiadanie odpowiedniej plakietki, która pokaże, jak duża jest emisja spalin w naszym pojeździe. Mamy obowiązek przykleić ją do przedniej szyby samochodu. Konieczność ta wynika z powodu istnienia stref ekologicznych u naszych zachodnich sąsiadów. Do sfer można wjeżdżać tylko pojazdami, które spełniają określone kryteria.

Nowy znak

Na niemieckich trasach możemy spotkać nieznany w Polsce znak, „bei Nässe”. Informuje on, iż dany znak drogowy, który będzie występować z nim w parze, ma swoje zastosowanie podczas wilgoci.

Prędkości

  • w strefie zamieszkania nie wolno nam przekraczać 7 km/h. Nie ma przy tym znaczenia, jakim pojazdem się poruszamy.
  • Na obszarze zabudowanym nie można jeździć szybciej niż 50 km/h. Ta zasada również dotyczy wszystkich pojazdów i – w przeciwieństwie do polskich przepisów – obowiązuje przez całą dobę.
  • Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania dopuszczalna prędkość to 100 km/h dla jednośladowców i samochodów osobowych. 80 km/h dla samochodów osobowych z przyczepką, autobusów oraz samochodów ciężarowych do 7,5 t. 60 km/h dla samochodów ciężarowych powyżej 7,5 t lub prowadzących więcej niż jedną przyczepę.
  • Na autostradach nie obowiązują przepisy mówiące o maksymalnej prędkości dla samochodów osobowych, które nie przekraczają 3,5 t, obowiązuję zaś prędkość minimalna – 80 km/h. Jest to zarazem prędkość, której nie powinny przekraczać pojazdy powyżej 3,5 t.