Co trzeba mieć przy sobie podczas podróży busem?

Jazda busem sprawia, że można wziąć ze sobą więcej rzeczy niż podczas podróży lotniczej. Warto jednak pamiętać, że walizka zwykle ląduje w bagażniku. Najpotrzebniejsze rzeczy dobrze jest więc mieć przy sobie, w bagażu podręcznym. Co w nim uwzględnić?

Potrzebne dokumenty i pieniądze

W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o spakowaniu niezbędnych dokumentów. Dowód osobisty, bilet na dany kurs, pieniądze (w razie potrzeby, również w walucie zagranicznej) – to wszystko trzeba mieć blisko, aby nie musieć później dokopywać się do dna walizki. I oczywiście należy ich dobrze pilnować.

Prowiant na drogę

W przypadku dłuższej trasy przyda się coś do przekąszenia. Warto wziąć sporą butelkę wody mineralnej, kanapki czy lekkie przekąski (herbatniki, suche ciastka, wafle ryżowe). Lepiej natomiast zrezygnować z kolorowych napojów gazowanych i nadmiaru słodkości, gdyż może to wywołać mdłości podczas jazdy. Nie powinno się także spożywać nieznanych sobie potraw i eksperymentować z nowymi smakami w drodze.

Niezbędne leki

Nie można zapomnieć o spakowaniu regularnie zażywanych leków, aby móc je zażyć o określonej godzinie. Gdy ktoś cierpi na chorobę lokomocyjną, powinien mieć przy sobie również specyfik, łagodzący jej objawy. Na wszelki wypadek (silny ból głowy, ból menstruacyjny) można mieć również pod ręką tabletki przeciwbólowe.

Środki higieniczne

Aby uniknąć jedzenia brudnymi rękami, w podróży przydadzą się jednorazowe, nawilżane chusteczki lub żel alkoholowy do mycia rąk. Warto mieć również przy sobie chusteczki higieniczne, chusteczki do higieny intymnej i podkładki na toaletę (przydatne przy postojach), a także dezodorant i odświeżającą mgiełkę do twarzy.

Akcesoria, umilające czas

Tablet lub laptop oraz słuchawki zapobiegną nudzie. Zwolennicy bardziej tradycyjnych form powinni zabrać książkę. Warto jednak pamiętać, że czytanie nie sprawdzi się u osób z chorobą lokomocyjną. Wówczas lepiej wziąć ulubiony jasiek czy turystyczną poduszkę i spędzić podróż, śpiąc.

Przed wyjazdem trzeba zweryfikować swój bagaż podręczny i upewnić się, że wszystko, co potrzebne, już się w nim znalazło. Pozwoli to spędzić podróż bez stresu i w miłej atmosferze.