Co warto zobaczyć w Berlinie?

Z całą pewnością wszystkie stolice europejskie są niezwykle atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Czy zawsze jednak wiadomo, co tak naprawdę warto w nich zwiedzić? Lepiej sprawdzić to wcześniej, aby ułatwić sobie wybór celu naszej podróży i móc w pełni się nią cieszyć.

Podróżując do Niemiec nie sposób nie odwiedzić Berlina – stolicy tego państwa i zarazem największego miasta jakie się w nim znajduje. Zobaczmy, co warto tam zobaczyć:

  • Brama Brandenburska,
  • wieża telewizyjna,
  • Reichstag,
  • Kościół Pamięci,
  • Katedra w Berlinie,
  • Katedra Francuska,
  • Pomnik Pomordowanych Żydów Europy,
  • Plac Gendarmenmarkt,
  • Mur Berliński.

Brama Brandenburska

Ta budowla została wzniesiona jako brama miejska, tworzona na wzór ateńskich łuków triumfalnych. Stała się jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Berlina. Trzeba go zobaczyć!

brandenburg-gate-1041803_1920

Wieża telewizyjna

Wieża ma wysokość prawie 370 metrów. Jest ona atrakcyjnym punktem widokowym, z którego widać m.in. znaną obrotową restaurację.

Reichstag

Słynny na cały świat budynek niemieckiego parlamentu. Rozciąga się z niego widok na centrum Berlina i dzielnicę rządową. Najsłynniejszym elementem tej perełki architektury jest przeszkolona kopuła, która znajduje się na jej szczycie.

reichstag-building-2023785_1920

Budynki sakralne

Wśród wielu budynków sakralnych Berlina na szczególną uwagę zasługują Kościół Pamięci, Katedra w Berlinie i Katedra Francuska. Pierwszy z nich został stworzony dzięki cesarzowi Wilhelmowi II, który tym sposobem pragnął upamiętnić swego dziadka. Katedra Niemiecka w Berlinie jest miejscem, w którym odbywają się ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych. Znajduje się w niej aż 1500 miejsc. Katedra Francuska mieści z kolei Muzeum Hugenotów – to za ich sprawą została wzniesiona.

Pomniki

Nie sposób wymienić wszystkich pomników, jakie można zobaczyć podczas podróży do Berlina. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Upamiętnia on zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wybudowano go w centrum stolicy.

Gendarmenmarkt

Plac Gendarmenmarkt znajduje się w historycznym centrum Berlina. Ma powierzchnię ponad trzech hektarów. Często przypisuje się mu miano najpiękniejszego placu niemieckiej stolicy.

Mur Berliński

Największy symbol zimnej wojny i podziału Niemiec. Ma on długość prawie 160 kilometrów. Dziś na jego odcinkach powstają liczne malowidła, które zaczęły się pojawiać po obaleniu muru.

Wszystkie wskazane zabytki stanowią tylko kilka przykładów tego, co można zobaczyć w Berlinie. Stolica Niemiec bez wątpienia jest miejscem, w którym każdy fan turystyki znajdzie coś, co go zachwyci!